Dvojni hormonski test
Dvojni hormonski test predstavlja presejalni test za zgodnje odkrivanje kromosomskih nepravilnosti, ki omogoča hitro, brez tveganja za splav ter zanesljivo merjenje dveh hormonov.
To sta fβhcG in PAPP-a, ki skupaj z nekaterimi drugimi parametri lahko odkrijeta morebitne kromosomske okvare ploda. Vrednosti hormonov uporabi ginekolog z licenco za izračun tveganja.
Najpogostejša kromosomska nepravilnost pri novorojenih otrocih je Downov sindrom. Večina prizadetih oseb izkazuje trisomijo kromosoma 21, katere vzrok je izpad kromosomske separacije v času meioze. Oblika sindroma pri prizadeti osebi je povezana s številom genov, ki so vključeni v napako. Tako nekatere osebe izkazujejo šibke simptome, nekatere pa kompleten sindrom.
Presejalni preskus materinega seruma temelji na merjenju multiplih biokemičnih označevalcev (četverni hormonski test ali dvojni hormonski test), ki jih uporabimo za izračun dejavnika tveganja glede na merjene parametre in materino starost. Tako lahko identificiramo ženske z visokim tveganjem rojstva otroka z Downovim sindromom in nato to potrdimo z uporabo ustrezne bolj invazivne metode. Ti presejalni preskusi ne predstavljajo dodatnega tveganja za fetus in lahko temeljijo na avtomatiziranih metodah za določitev zahtevanih biokemičnih parametrov. Zato je možno izvajanje presejalnih preskusov na populaciji žensk, mlajših od 35 let. Zanesljivost metode, ki jo uporabljamo v našem laboratoriju je višja od 95%. Se pa odstotek zanesljivosti dvigne skupaj z nuhalno svetlino, ki jo opravi ginekolog.
Najpogostejša vprašanja
Odvzem lahko se lahko opravi že v ambulanti pri pregledu nuhalne svetline ali pa vas ginekolog napoti neposredno k nam v laboratorij. Izvide prejme ginekolog, ki je preiskavo naročil.
Skupaj z nekaterimi drugimi faktorji (kot so nuhalna svetlina, starost matere, trajanje nosečnosti itd) pa predstavlja osnovo za izračun tveganja za kromosomske nepravilnosti.