Neplodnost pri ženskah
Neplodnost pri ženskah nastopi, ko ženska ne zanosi po enem letu rednih spolnih odnosov brez zaščite v plodnem obdobju menstrualnega cikla (pet dni pred ovulacijo in po njej). Zdravniki ženskam po 35. letu svetujejo, naj poiščejo strokovno pomoč že po šestih mesecih, ker se plodnost z leti manjša.
Kaj povzroča neplodnost pri ženskah?
Spočetje je naraven, a zapleten proces. Potrebna je natančna časovna uskladitev ovulacije in oploditve. Proces se začne s signalom iz hipofize, žleze na spodnji strani možganov. Hipofiza proizvaja folikle stimulirajoči hormon (FSH) in luteinizirajoči hormon (LH), ki spodbujata jajčnike, da sprostijo jajčece (ovum). Ko se jajčece sprosti, vstopi v jajcevod in čaka na semenčico, s katero bi se združilo. Če se to zgodi, se oplojeno jajčece premakne v maternico, kjer se ugnezdi in v naslednjih štiridesetih tednih razvije v otroka.
Če ima ženska redne ovulacije ter normalno maternico in jajcevoda, je potrebna analiza sperme njenega partnerja, s katero ugotavljamo število, izgled in gibljivost semenčic. Za neuspešno spočetje je lahko kriva neplodnost pri moških. Na neplodnost pri ženskah oziroma uspešno spočetje pa vplivajo tudi drugi dejavniki:
- STAROST: plodnost naravno upada s starostjo ženske. Največjo plodnost doseže ženska med dvajsetim in tridesetim letom.
- OKVARA JAJCEVODA: vnetje jajcevoda lahko vodi v brazgotinjenje, ki ovira potovanje jajčeca ali semenčic. Najpogostejši vzrok okvar jajcevoda so ponavljajoče se okužbe s klamidijo.
- ENDIOMETRIOZA: zmanjšuje sposobnost telesa za oploditev, transport in ugnezditev zarodka.
- SINDROM POLICISTIČNIH JAJČNIKOV: povzroča neredne menstruacije in ovulacije ter včasih prekomerno poraščenost in debelost (več o sindromu policističnih jajčnikov)
- MOTNJE OVULACIJE: žensko neplodnost lahko povzroči pomanjkanje FSH in LH.
- ZVIŠAN PROLAKTIN: visoka raven prolaktina – hormona, ki spodbuja nastajanje mleka v dojkah – je normalna pri nosečih in doječih ženskah. Sicer pa zvišana raven moti dozorevanje jajčec in zavira ovulacijo. Lahko je znak tumorja hipofize.
- PREZGODNJA MENOPAVZA: v redkih primerih se lahko zaloga jajčec izčrpa pred 35. letom. Stanje je lahko povezano s kajenjem, kemo – ali radioterapijo in avtoimunskimi boleznimi, ki napadejo tkivo jajčnikov.
- MIOMI MATERNICE: benigni tumorji, ki zrastejo v steni maternice, lahko spremenijo njeno obliko in povzročijo zaporo jajcevodov.
- ZARASTLINE V MEDENICI: v medenici lahko nastanejo vezivne zarastline (brazgotinsko tkivo) kot posledica endometrioze ali prebolelih okužb v medenici ali trebušni votlini. Zarastline onemogočajo prehod jajčeca in spermijev skozi jajcevoda in ugnezditev v maternico.
Kako zmanjšati neplodnost pri ženskah?
Vitamini skupine B pomagajo ohranjati zdrav reproduktivni sistem. Ko boste zanosili, bodo igrali pomembno vlogo pri zgodnjem razvoju zarodka; to velja predvsem za folno kislino, ki lahko prepreči nastanek napak pri plodu. Vitamin E je močan antioksidant, ki zmanjšuje prostih radikalov. Ti lahko vplivajo na normalno delovanje jajčnikov in maternice. Cink je nepogrešljiv pri pravilni celični delitvi. Če boste uživali velike količine cinka, boste morali nadomestiti izgubljeni baker. Maščobne kisline omega 3 iz ribjega olja (ali lanenega olja) so pomembne za zdravo delovanje jajčnikov in maternice.
Zdrav način življenja lahko v veliki meri pripomore k preprečevanju neplodnosti. To pomeni vzdrževanje normalne telesne teže, redna zmerna telesna aktivnost ter omejitev uživanja zdravil in alkohola. Znano je, da kajenje in uživanje prepovedanih drog slabita sposobnost zanositve pri ženski. Varni spolni odnosi ščitijo pred zapleti spolno prenosljivih bolezni. Plodnost naravno upada s starostjo ženske, zato je načrtovanje nosečnosti pomembno. Pri tem nam lahko pomaga tudi merjenje Antimillerjevega hormona.
Prav tako pa v laboratoriju za odkrivanje neplodnosti merimo še nekatere druge hormone, s katerimo ginekolog poda oceno možnosti za zanositev. Kateri hormoni to so in kakšne so idealne vrednosti pa si oglejte v videoposnetku na našem You Tube kanalu #mojLaboratorij. Vabljeni k ogledu!
Za več podobnih zanimivih vsebin odklikajte na naš You Tube kanal #mojlaboratorij.
Avtor:
Petra Okoren, dipl.inž.lab.biomed.
Viri:
- Enciklopedija sodobne medicine/ (prevod Hribernik M. in drugi). Izola: Meander, 2007.
- Vitamini, minerali in druga prehranska dopolnila/ (prevod Milič K. in drugi). Ljubljana: Mladinska knjiga, 2008.
- Policistični jajčniki – diagnostični laboratorij Medicare PLUS