Pregledi v nosečnosti
Nosečnost v življenje prinaša velike spremembe. Bodoča mamica postane bolj čustvena, preudarnejša, spreminja pa se tudi njen način razmišljanja in telo. V nosečnosti se namreč v materinem telesu močno spremenita razmerje in koncentracija hormonov. Pogosto pa je poleg veselja ob prihodu novega družinskega člana prisoten tudi strah, ali bo vse v redu. Pregledi v nosečnosti omogočajo zgodnje ugotavljanje poteka nosečnosti.
Zdrava nosečnost
Kljub spremembam, ki jih prinaša nosečnost in so za vsako mamico malce drugačne, pa je ena stvar za vse nosečnice najpomembnejša. To je, da bo z otročkom vse v redu.
Da bi bila nosečnost čim bolj zdrava, lahko v veliki meri nosečnica poskrbi tudi sama. Kako? Da popazi na kakovostno prehrano in vsa ustrezna mikrohranila, da popije dovolj vode, se dovolj giba in pazi na telesno aktivnost na dnevni ravni in predvsem z rednimi preventivnimi pregledi pri strokovnjakih.
Ob izostanku menstruacije in potrditvi nosečnosti (recimo z urinskim testom), se bodoča mamica odpravi na prvi ginekološki pregled, kjer se potrdi nosečnost in odvzame kri za določene preiskave, s katerimi ginekologi ugotavljajo zdravstveno stanje nosečnice.
Pregledi v nosečnosti
Različni pregledi v nosečnosti ginekologom omogočajo spremljanje različnih informacij o zdravstvenem stanju nosečnice ter o rasti in razvoju ploda. Določene informacije lahko ginekolog pridobi že s pogovorom z bodočo mamico pa tudi z opazovanjem in tipanjem, za druge stvari pa je nosečnici treba vzeti vzorec krvi in urina.
Krvne preiskave
Zelo pomembno je ugotavljanje krvne skupine nosečnice ter predvem Rh znaka, saj pri ob morebitnem nasprotnem predznaku otrokove krvi lahko prišlo do senzibilizacije. Inkompatibilnost Rh običajno ne povzroča simptomov pri nosečnicah, zato je laboratorijska preiskava nujna, če želimo odkriti tveganje za senzibilizacijo. V primeru, da ima nosečnica Rh negativno kri, potrebuje zaščito s protitelesi in bo dobila injekcijo Rh protiteles.
Pomemben je tudi nivo sladkorja v krvi, kjer se spremlja morebitna nosečniška sladkorna bolezen, ki je lahko pokazatelj tveganja za nastanek diabetesa kasneje v življenju.
Tudi osnovna krvna slika ali hemogram je ena izmed preiskav, ki se jih pri nosečnicah opravlja redno. Spremljamo predvsem nivo hemoglobina, saj obstoječ krvni obtok kar naenkrat oskrbuje dve osebi.
Poleg naštetih preiskav pa bomo preverjali še spolno prenosljive bolezni in pa morebitno okužbo s toksoplazmozo, boleznijo, ki jo prenašajo mačke.
Urinske preiskave
Poleg krvi pa pri nosečnicah spremljamo tudi urin, predvsem smo pozorni na morebitno prisotnost proteinov v urinu, ki bi lahko nakazovale na tveganje za preeklampsijo in posledično prezgodnji porod.
V urinu nosečnice so lahko prisotne tudi bakterije ali levkociti, kar nakazuje na možnost vnetij, ki bi lahko bila škodljiva za potek nosečnosti.
Ultrazvočne preiskave
Pregledi v nosečnosti pa poleg krvnih preiskav obsegajo tudi druge diagnostične metode in postopke. Potek nosečnosti ginekolog tako spremlja tudi z merjenjem obsega trebuha, tipanjem maternice in spremljanjem telesne teže nosečnice, pomemben pa je tudi krvni tlak.
Rast, lego in razvoj ploda ginekolog spremlja z ultrazvočnimi preiskavami, ki omogočajo natančen pregled poteka nosečnosti, prav tako pa omogočijo določanje spola.
Med pomembnejše ultrazvočne preiskave štejemo tudi merjenje nuhalne svetline, ki omogoča oceno tveganja za kromosomske nepravilnosti pri plodu. To meritev lahko opravijo le ginekologi, ki imajo ustrezno licenco iz tega področja, seznam je na voljo tukaj.
Da pa bi bilo ugotavljenje morebitnih kromosomskih nepravilnosti pri plodu čim bolj zanesljivo, se poleg merjenja nuhalne svetline lahko izvede še dvojni hormonski test, rezultat obeh preiskav pa povečuje zanesljivost na kar 90%.
Vse bo v redu
Bodoča mamica bo torej tekom nosečnosti večkrat obiskala ginekologa in laboratorij, ti pregledi v nosečnosti pa bodo potrdili ali je z otročkom vse v redu.
Točno katere preiskave in pregledi v nosečnosti se izvajajo pri bodočih mamicah pa nam razloži tudi primarij dr. Darija Strah iz diagnostičnega centra Strah, ki nam pokaže tudi kako zgleda merjenje nuhalne svetline.
Pogovor z dr. Strah in bodočo mamico je na voljo na našem You Tube kanalu #mojLaboratorij. Vabljeni k ogledu!
Avtor: BB, gl.m.s.
(Vir: diagnosticni-laboratorij.si)